top of page

Mire jók az ásványok?


Az ásványok témáját jártuk körbe Vincze Klaudiával, aki tudásával és tapasztalatával segít eligazodni az ásványok útvesztőjében. Maga is aktív használója, ásványboltjában segíti a hozzá fordulókat, egyedi megrendeléseket is készít és hamarosan a tudását is megosztja másokkal.


Te hogyan kerültél az ásványok közelébe? Miért nyitottál ásványboltot? Honnan szerzed be az ásványokat?


Én mióta az eszemet tudom nagyon nyitott voltam a spirituális világra, anyukám által nagyon sok mindent tanulhattam, sok segítséget kaptam tőle, ő is nagyon spirituális volt ahogy emlékszem rá. Sajnos 2013-ban elvesztettük őt ebben a fizikai világban, ezt azért szoktam így megfogalmazni, mert teljesen sosem vesztettem el, tudom hogy az évek alatt rengeteget segített nekem, mellettem volt és van is mai napig.


Viszont nekünk volt egy családi vállalkozásunk már akkor is, amiben miután ő elment, át kellett vennem anyukám helyét. Ez egy kis papír írószer és kreatív hobbi bolt volt, ami a mai napig működik is, viszont én nem éreztem igazán otthon magam benne. Imádtam, imádom is mai napig, de hiányzott nekem belőle valami, a szenvedély, ami igazán az enyém.


Gyerekkorom óta csodáltam az ásványokat, általános iskolás ként egész évben gyűjtögettem az aprókat, hogy amikor jön az ásványos bácsi, tudjak venni szebbnél szebb csodákat. Ha osztálykirándulásra mentünk, onnan is mindig ásvánnyal érkeztem haza.


Így már kérdés sem volt, hogy jobban bele akartam vetni magam az ásványok világába. Elkezdtem tanulni, képezni magam. Az az ásványos akartam lenni, aki tudja is, hogy mit árul, mit készít és miért így készíti. Segíteni akartam a tőlem segítséget kérőknek, a lehetséges legjobb módon. Ezzel megjött az a szenvedély, ami azóta is hajt, ami azóta is bennem van, a rajongás mellett, amit az ásványok iránt érzek.


Számomra nagyon fontos volt a tudás, a kiegészítő tudások, a tanulás, a folyamatos továbbképzések, amiket a mai napig sem hagytam abba, hiszen én azt vallom, jó pap holtig tanul!


Hogyan kerülnek az ásványok hozzánk? Hol bányásszák őket? Hol találják őket? 


Az ásványok földünk kincsei, melyek bányászással kerülnek felszínre. A bányászat alapvetően kétféle módon termeli ki az ásványokat, ásványi anyagokat:

  • Külszíni fejtés:  ez esetben a felszínen illetve a felszín közelében zajlik.

  • Mélyművelés: ez esetben mélyebben, a földfelszín alól történik a kitermelés.


Különböző szerkezetű ásványokat különböző területekről bányásszák, az adott hely adottságai befolyásolják, hogy egyes helyeken milyen ásványok lelőhelyeire bukkanhatunk. Ezért számos területről, országból származnak a különböző ásványok, ezért túlnyomó többsége import.


Vannak olyan ásványok, amelyeknek több lelőhelye is van, mint például különböző kvarcok, kalcitok, jáspisok, achátok,fosszíliák. A különböző lelőhelyek befolyásolhatják színüket, pl: Arizonai türkiz/afrikai türkiz, kanadai jade/kínai jade stb.


De akadnak olyan ásványok is, amelyeknek nagyon kevés, esetenként egy bizonyos lelőhelyük van, mint pl: a Larimár a dominikai köztársaságban, míg a Líbiai tektit/Líbiai üveg csak a Líbiai és az Egyiptomi sivatag között található.


Magyarország melyik ásványok lelőhelyei?


Magyarország is gazdagon ellátott hely ásványok szempontjából, viszont a lelőhelyek egy jelentős részét törvény védi és engedély nélkül szigorúan TILOS az adott helyeken az ásványok gyűjtése. 


Itthon található ásványok egyike az opál, amely Hatvan környékén, Balaton felvidék több pontján, a Börzsöny és a Cserhát néhány területén, és az Uppony - hegységben is fellelhető. A tűzopál főként a Duna hordalékából és a Zemplén - hegységből kerülhet elő. A leginkább értékes nemes opál pedig az Ósva - patak völgyében, a Tokaji - hegységben és ugyanitt Megyaszó és Monok környékén a leggyakoribb, viszont gyűjtése engedély nélkül TILOS.


A másik ásvány ami köztudottan sok lelőhelyen megtalálható, az Ametiszt, ami tulajdonképpen egy szennyezett kvarc. Legfőbb lelőhelyei: Börzsöny, Cserhát, Karancs, a Mátra és akár a Duna hordalékában is előfordulhat.


De akár más különböző kvarcok, kalcitok, fluorit, aragonit, barit, gránát, pirit, limonit, zafír és turmalin is található kis hazánkban.




Hogy döntheti el valaki, hogy melyik ásvány segíthet neki? 


Én elsősorban azt szoktam ajánlani, hogy kezdjünk el magunkra hangolódni, az intuíciókra figyelni, fejben elképzelni, hogy mire szeretnénk segítséget kérni és mit súg számunkra a felsőbb énünk.


Honnan tudom, hogy segítenek az ásványok?


Konkrétan nem feltétlenül fog feltűnni, hogy az adott ásvány már segített, de ha már jobbnak érzed a közérzeted, vagy bármilyen új tapasztalásokat veszel észre, azok nem véletlenek. Az ásvány segíthet elindítani egy úton, amit egyedül lehet észre se vettünk volna.


Hogyan lehet felismerni ha egy ásvány hamis vagy silány minőségű? 


Sokszor már első ránézésre is szembeötlő a különbség, főleg ha már van némi ismeretünk az ásványok terén. Attól viszont óva intenék mindenkit, hogy teszteljük az ásványainkat a most tiktokon mutogatott formákban, mert míg egy rózsakvarcnál tényleg nem okoz sérülést ha karcolgatjuk, vannak olyan puhább (porózus) ásványok, amik viszont nagyon sérülékenyek. Én mindenképp azt javaslom elsősorban, hogy hiteles forrásokból szerezzük be az ásványokat, de természetesen ha elcsábultunk bárhol, a tesztelések helyett inkább forduljunk drágakő szakértőkhöz.


Máshogy hat egy ásvány, ha ékszerként és máshogy ha marokkőként használjuk? 


Saját tapasztalataim alapján úgy gondolom a hatását ékszerként is és marokkő ként is kifejtik az ásványok, teljesen egyénfüggő szerintem, hogy kinek milyen módon hatásosabb. Tanulmányaim szerint a mennyiség és méret egyedül a kristályvizek készítésekor lehet befolyásolható. Kristályvizekhez érdemes több kisebb darab ásványt használni, hiszen ebben a felhasználási módszerben az a fontosabb, hogy minél több felületen érintkezzen a víz az ásványokkal, hogy jobban, hamarabb átvehesse a rezgéseit, információit az adott ásványnak. Az által szoktam ajánlani marokkövet vagy ékszert, hogy milyen felhasználási módra szeretné az illető. Pl: meditációhoz én jobban szeretem a marokköveket használni, napi támogatásokra ékszereket viselek, tértisztításhoz pedig én szeretem a faragványokat illetve a nyers ásványokat, vagy akár geodákat.




Kell tisztítani és tölteni az ásványokat? Ha igen, hogyan? 


Én úgy javaslom, hogy igen! Mint ahogy mi is, az ásványok is el tudnak fáradni. Néha kell nekik is a pihi és a töltődés is. Sok módszer kering az interneten, hogyan lehet tisztítani és tölteni az ásványokat, sajnos ezek között vannak olyanok amiket én sosem ajánlanék, illetve vannak olyanok is, amiket csak néhány ásványnál ajánlok annak érdekében, hogy az ásványok ne veszítsenek értékükből, szépségükből.



Az általam biztonságosan ajánlott tisztítás és töltések:

  • Szelenit: bármelyik ásványt biztonsággal tisztíthatjuk és tölthetjük vele

  • Füst: nagyon jó tisztításra

  • Holdfény: nagyon jó töltésre

  • Napfény: CSAK energizáló ásványokhoz ajánlott töltésre, amelyek nem érzékenyek a fényre és hőre (pl: karneol, napkő)

  • Víz: nagyon jó tisztításra, de porózus ásványokat koptathatja, károsíthatjaVízre érzékeny ásványok: Lapis Lazurit, Malachit, Azur-Malachit, Angelit, Aragonit, Asztrofillit, Cölesztin, Cinnabarit, Fluorit, Fuchsit, Gagát, Hemimorfit, Kalcitok, Krizokolla, Lávakő, Lepidolit, Muszkovit, Rodokrozit, Szelenit, Szerafinit, Szerpentin, Szeptária, Sattukit, Szfarelit, Shungit, Kalkopirit, Vanadinit, Vivianit

  • Só: Nem ajánlom! A só bár energetikailag jó tisztító és az emberi szervezet számára is nagyon hasznos sokféle felhasználásban is, a só kristályok károsíthatják az ásványokat


Van olyan, hogy túl sok ásvány van egy térben? 


Igen, úgy gondolom, hogy létező dolog, hogy valakit túl sok energia/hatás ér egyszerre. Példaképpen biztos többen is éreztünk már olyat egy ásványboltban, hogy megszédülünk, vagy hirtelen felmegy a pulzusunk (és nem csak amiatt mert meglátunk valami szuper gyönyörűt 😀). Ezt okozhatja az, hogy egy számunkra szokatlanul nagy energiájú térbe lépünk, amihez nem vagyunk hozzászokva, vagy épp alacsonyabb az energiaszintünk és hirtelen ér minket a hatás. Ilyen velem is előfordul, de rendszeresen tapasztalom a vevőimnél is. Nincs ezzel semmi baj, dönthetünk úgy, hogy kimegyünk onnan. Ha ez otthon történne velünk, azon is tudunk segíteni. Nyilván függ a körülményektől is, de nekem rendszerint beválik, hogy ha pl új ásványt hozok haza, akkor őt automatikusan egy szelenit tálba teszem, megismerkedek vele, összebarátkozunk. Vagy ha én érzem magam lemerültnek, akkor esetleg meditálok, vagy bármilyen énidő-s kis kikapcsolódással töltődök, illetve mint mindenre igaz, néha a térre is ráfér a tisztítás, harmonizálás, ezt füstölővel, vagy hangtállal szoktam csinálni (amit természetesen egy takarítás előz meg 😀)


Van olyan ásvány, ami bizonyos élethelyzetben, betegség, állapot esetén veszélyes? 


Veszélyesnek talán nem mondanám az ásványokat, de nyilván minden -  úgy nevezett gyógymódnál - tartunk relatív kontraindikációkat (ellenjavallatokat). pl: Skizofréniával küzdő személynek nem ajánlunk ametisztet, mert felerősítheti ezt a fajta zavart. De ez sem egy kőbe vésett szabály és én személy szerint még nem találkoztam ilyen problémával, így saját tapasztalatom erről nincs, csak a tanultak alapján ismerem ezt az információt.

Viszont felhasználási módban vannak szabályok, legalább is kristályvizek esetében. Ez az egy olyan felhasználási mód van, amit csak úgy ajánlok bárkinek, ha hiteles, tanult szakember által konzultált arról, hogy milyen ásványokat szabad használni, mik az abszolút tilos ásványok, illetve milyen körülmények között használja ezt valaki és milyen hatásai lehetnek. Ha ez bárkit érdekel részletesebben, természetesen tudok segíteni nyugodtan fordulhattok hozzám is bizalommal.


Nyers és csiszolt ásvány között mi a különbség? 


A feldolgozási formája. Energetikailag nem tartunk különösebb különbséget közöttük, a nyers ásványokat akár lehet tovább formálni is esetleg, illetve vannak akik jobban szeretik dekorációnak is. Igazából ez személy függő, hogy kit mi vonz jobban.


Hogyan határozzák meg egy ásvány árát? 


Egyrészt függ a fellelhetőségétől (milyen gyakori, több helyen fellelhető vagy kevés helyen, milyen nehéz bányászni, stb.), továbbá az adott ásvány tisztaságától, színétől (pl: a fekete turmalin gyakoribb, mint a vörös vagy a kék, ezért a fekete turmalin olcsóbb mint a színesek). Emellett nagyon befolyásolja az árat a megmunkálása is (a nyers darabok rendszerint olcsóbbak mint a formára csiszoltak).


Ha egy ásvány szakrális geometriai formát ölt, az máshogy hat ránk? 


A szakrális geometriai formák önmagukban is rezgésemelő hatással bírnak, ha ezeket a formákat ásványokba csiszolva, formára csiszolva alkalmazzuk, azzal az adott ásvány energiáját is erősítjük. Nem véletlen, hogy sűrűn alkalmazzák.


Lehet rosszul kombinálni ásványokat? Vannak olyan ásványok, amik “ütik” egymást? 


Bizony, hogy lehet! Bár ez is lehet szokás, tapasztalás, de főként “programozás” kérdése. Elsősorban azt szoktam javasolni, hogy egy aktivizálásra választott ásványt ne alkalmazzunk egyszerre egy olyan ásvánnyal, akitől a nyugtatást kérjük. Nagyon fontos a szándék, hiszen ha van egy citrinem, akit arra kérek, hogy pörgessen fel, és mellé teszek egy ametisztet, hogy ő pedig nyugtasson, akkor ne lepődjünk meg, hogy végül ingerültek és nyomottak leszünk egyszerre esetleg egy kis szívritmus zavarral. De ha arra kérem a citrint, hogy segítsen a boldogság fokozásában és emellé teszek egy ametisztet akit arra kérek, hogy a napi stresszt segítsen kezelni, akkor ebből egy tökéletes kiegyensúlyozott támogató csapatot raktunk össze. Szóval mindenképp nagyon fontos a szándék! Nem véletlenül dolgozom úgy minden készülő karkötő esetén, hogy közben a szándékra gondolok és megfogalmazom magamban, hogy együtt milyen jó társai lesznek majd az adott megrendelőnek az adott dolgokra, amikre kérték az ékszert.



Melyek azok az ásványok, ami nagyon jól kiegészítik egymást? 


Nekem van egy úgynevezett JOKER listám. Ezen a listán olyan ásványok vannak, amik nagyon jól variálhatóak akár egymással is és nagyon kellemes lágy energiáik vannak rendszerint (nyilván mindig vannak kivételek, de anyukám mindig azt mondta, hogy a kivétel erősíti a szabályt 😀) Többek között ezek a hegyikristály, ametiszt, rózsakvarc, tejkvarc, ónix.


Hogyan lehet hasznos és hiteles információhoz jutni az ásványokról? Van olyan könyv, amit ajánlanál? 


Rengeteg jó könyv van, de nem tudnék egy tökéletes irodalmat mondani, ami az aduász, amibe minden tökéletesen le van írva, hiszen úgy tapasztaltam és azt is vallom, hogy ilyen nem is létezik, hogy tökéletes. Sok könyvet szeretek, sokból tanultam, inspirálódtam, de az elmúlt évek tanulmányi, tapasztalatai alapján mindegyiket ki tudnám egészíteni saját tapasztalatokkal, gondolatokkal. De szerintem ez is így van rendjén, hiszen ezért vagyunk egyediek, egyéniségek, én ezt nagyon élvezem személy szerint. Elsősorban azt ajánlom mindenkinek, hogy ismerkedjen, tapasztaljon, barátkozzon, de a legfontosabb, ismerkedjen magával és az intuícióival. A könyveket pedig alap informálódás céljával ajánlom, amiket majd kiegészítenek a saját tapasztalatok.


SVT vagy lélekhang módszerével elkészített ásványkarkötőkkel van tapasztalatod? Te szoktál így karkötőt készíteni? 


Tudatosan ilyen módszerrel még nem készítettem ékszert, bevallom konkrétan a Spirituális Választerápiával mint kifejezés is nemrég találkoztam először. De amennyit sikerült informálódnom róla, nagyon hasonlóképpen próbálok segíteni a hozzám fordulóknak. Személy szerint intuíciókból dolgozok, mindig ráhangolódva alkotok, ha egyedi rendelés, akkor a megrendelőre, vagy az általa említett személyre koncentrálok, hogy a számukra legmegfelelőbb ékszert készíthessem el. Nekem ez nagyon fontos. 


Hogyan tudunk mi magunk egy kristályt beprogramozni?


Tiszta őszinte gondolatokkal kiegészíthetjük ékszereinket. Szándék szerint, érzések szerint, nyugodtan bízzuk magunkat az intuícióinkra.


Szimbólumoknak van szerepe egy ásványkarkötő készítésénél?


Én tulajdonítok nekik szerepet, igen. Bár elfogadom azt is, hogy egy motívum vagy szimbólum nem mindenkinek jelenti ugyanazt. pl: lótuszvirág - sok helyen a harmónia jelképe, számomra az újjászületés egyik jelképe lett egy személyes tapasztalat miatt.


Szimbólumok:

  • Életfa: összetartozás, biztonság, termékenység

  • Hamsza kéz: nők védelme negatív energiáktól és ártó szándéktól, termékenység, szervezet erősítése

  • Hold: szépség, fény a sötétségben, tudatalatti, lelki élet, ösztönösség, szexualitás, feminin teremtő energiák

  • Hórusz: biztonság, egészség, bölcsesség

  • Jing-Jang: női-férfi energia egyensúly

  • Kelta kereszt: Istenbe vetett bizalom, szeretet, bűbájtól való védelem

  • Lótusz: szépség, tökéletesség, Isteni születés, harmónia, múlt-jelen-jövő összekapcsolódás (a múltad nélkül nem lennél az ma, akit a jövődre alakíthatsz)

  • Nap: Minden sötétséget legyőző fény, melegség, életforrás, maskulin teremtő energia

  • OM (aum): ősi teremtő erő, kapcsolódás a spirituális világhoz, nyugalom, béke, új irányt mutat


A képek forrása: Pinterest

Az interjút videó formájában megtaláljátok az instagram oldalamon @emlekezek néven. Klaut is ott tudjátok követni. Ő @emeraldianasvany néven van fent.


 
 
 

Comments


bottom of page